Zdajecie sobie sprawę jak mało miejsca zajmuje złoto?

Obrazek powyżej przedstawia między innym sześcian złota o bokach 25x25x25m. Obrazuje on CAŁE złoto jakie ludzkość wydobyła od zarania dziejów do dziś. Część z Was  zapewne zmieściłaby taką „bryłkę” na swojej działce.  Natomiast kula złota leżąca przed postacią ważyłaby 1 tonę i na dziś miałaby wartość 150 mln złotych. Pewnie dałoby się ją schować w lodówce? 🙂  Ale popatrzcie dalej :
Pamiętacie może trzecią część filmu „Szklana Pułapka” (w oryginale „Die Hard 3”)? Przestępcy kradną tam złoto z Banku Rezerwy Federalnej i przewożą je ciężarówkami zapakowanymi w całości. W rzeczywistości nie byliby w stanie tego zrobić, nie wytrzymałoby zawieszenie. O to jak wyglądałby TIR załadowany 24 tonami złota (czyli do maksymalnej ładowności) . Na drugim planie TIR ze 100 dolarówkami o tej samej wartości co złoto z pierwszego TIRa (jakieś 3,6 mld złotych).
A tak (poniżej) wyglądałyby całe rezerwy złota USA zebrane w jednym miejscu. Każda paleta reprezentuje 10 ton złota.

Poniżej: paleta z 10 tonami złota i obok 100 ton. Te 100 ton dałoby się schować w przeciętnej blokowej piwnicy i odpowiada całym polskim rezerwom złota (106 ton). 

Ale gdybyśmy mieli do dyspozycji tylko kieszenie to tak wyglądają sztabki i odpowiadające im sześcienne kostki złota.

Na koniec zobrazowanie rezerw złota poszczególnych krajów:

Site Footer

Sliding Sidebar