Ptasie skrzydła sprzed 100 mln lat zachowane w bursztynie!

W Birmie znaleziono dwa bursztyny zawierające jako inkluzje, ptasie skrzydła sprzed 100 mln lat! Ptaki, których skrzydła zatonęły w żywicy i zachowały się do dziś, żyły razem z dinozaurami, które wymarły 65 mln lat temu. Jest to fantastyczne znalezisko dla naukowców, gdyż do tej pory skrzydła z tamtego okresu znano jedynie ze skamieniałych odcisków. Teraz dzięki temu swoistemu bursztynowemu wehikułowi czasu naukowcy mogą poznać dokładnie budowę (a nawet kolor bo zachował się pigment) skrzydeł ówczesnych ptaków.

To, że są to skrzydła ptaków a nie dinozaurów wiadomo dzięki temu, że są to duże części skrzydeł (a nie same pióra). Zachowały się pióra, kości, pazur i skóra. Skrzydła te mają kilka centymetrów długości i należały do ptaków tej samej grupy, którą rozpoznano jako Enantiornithines. Ptaki te miały zęby i mogły wyglądać tak:
Enantiornithes2
Już wcześniej znaleziono pióra pochodzące sprzed około 80 mln lat zatopione w bursztynie wydobytym w Kanadzie, jednakże naukowcy nie są w stanie określić, które z tych piór mogły należeć do ptaków, a które do dinozaurów. Tutaj wiadomo, że są to pióra ptasie. Oto zdjęcia tych bursztynów ze skrzydłami ptaków (na końcu zdjęcia bursztynów kanadyjskich):

bursztyn01 bursztyn02 bursztyn04 bursztyn05

A oto bursztyny kanadyjskie z inkluzjami, które są piórami dinozaurów lub ptaków:
mckellar9HR mckellar10HR

A tutaj zobaczysz Polskę sprzed 100 lat  na kolorowych zdjęciach!
Tadeusz-Rząca-W-Bronowicach-ok.-1914-r.

Site Footer

Sliding Sidebar