Dane o zdrowiu 5,3 mln ludzi wysłano do chińskiej firmy!

Chińska firma otrzymała na talerzu dane zdrowotne 5,3 mln ludzi – prawie wszystkich Duńczyków.  A jak i ona to także chińskie tajne służby. Czyż to nie jest dla nich fantastyczny prezent!? Ale nie cieszmy się, że dotyczy to Duńczyków tylko szykujmy się na podobną wpadkę także w Polsce, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia gromadzi dane o leczeniu i finansowaniu leczenia wszystkich Polaków od 2008 r. !  Baza ta zawiera wszystkie wykupione leki, świadczenia zdrowotne itd.  Chcesz wiedzieć na co choruje Twój sąsiad?  Za jakiś czas na pewno się dowiesz a on o tym na co Ty chorujesz i jakie leki bierzesz.
To niestety jest tylko kwestia czasu aż gromadzone przez NFZ dane zostaną wykradzione lub przypadkowo udostępnione w wyniku ludzkiego błędu i pojawią się w Internecie. Tak to bowiem już jest na tym świecie, że jak coś zostanie zgromadzone to zostanie ujawnione. Nawet jeśli ma pozostać poufne.

Co do wpadki w Danii to do chińskiej firmy trafiły dwie niezaszyfrowane płyty CD z danymi z publicznego Serum Institute (SSI) podległego duńskiemu ministerstwu zdrowia, które miały trafić do urzędu statystycznego. Notabene znajdującego się kilkaset metrów (sic!) dalej. Przesyłka zawierała numery identyfikacyjne i dane o zdrowiu blisko 5,3 mln osób mieszkających w Danii w latach 2010-12. Urzędnicy pocieszają, że nie było tam ani nazwisk ani adresów zamieszkania, ale jak dla mnie nazwa „numer identyfikacyjny” mówi wszystko sama za siebie 😉

Site Footer

Sliding Sidebar