Autonomiczny statek handlowy firmy Rolls-Royce już w 2020 r. ?

Okazuje się, że firma znana z luksusowych aut, nie ogranicza się tylko do transportu lądowego. Firma właśnie nakreśliła plany produkcji zdalnie sterowanych i autonomicznych statków handlowych. Mają one bazować na wirtualnym kokpicie, dzięki któremu osoba kierująca statkiem będzie mogła znajdować się w dowolnym miejscu na Ziemi. Dzięki daleko posuniętej automatyzacji, systemowi kamer oferujących wirtualną rzeczywistość, czujników i monitorującymi całość robotami (dronami) obecność jakiejkolwiek załogi na statku nie będzie potrzebna.
System ma być tak autonomiczny, że jeden człowiek będzie w stanie prowadzić jednocześnie kilka statków.  Takie statki oferowałyby wiele korzyści – brak załóg oznacza zwolnienie dziś obecnego do ich przeżycia (kajuty, magazyny, mostki) czyli zwiększył pojemność statków oraz możliwe do pokonania dystanse.
Cel jaki wyznaczyła sobie firma to wypuszczenie na rynek pierwsze zdalnie sterowane statki w 2020 r. i uczynienie ich w pełni autonomicznymi w ciągu najbliższych 20 lat.

Ciekawa jestem kiedy doczekamy się nowego rodzaju piractwa – zdalnego przejęcia statku i jego towaru 🙂

Site Footer

Sliding Sidebar